8.říjen - památný den sokolstva
24.09.2020 00:00
PROČ JE 8. ŘÍJEN PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA?
Sokolské myšlenky byly potlačovány německou okupační správou již od chvíle zřízení Protektorátu Čechy a Morava v březnu roku 1939. Sokolové byli vlasteneckou a velmi dobře organizovanou odbojovou sítí v protektorátu - proto se nacisté jejich vlivu obávali.
Po nařízeném zastavení činnosti celého Sokola a zabavení jeho majetku během Velikonoc roku 1941 následovaly otevřené a násilné represe. V noci ze 7. na 8. října 1941 bylo gestapem pozatýkáno více než 1 500 sokolů ve vedoucích funkcích, většina z nich se již domů z vězení a koncentračních táborů nevrátila.
Také členové zbraslavského Sokola byli v průběhu války zatýkání, vyslýcháni a mučeni v koncentračních táborech. Několik z nich bylo také popraveno nebo padli během povstání v květnu 1945.
Gen. Karel Mejstřík, Miroslav Fuks, Václav Procházka, Bohumil Rössler - členové zbraslavského Sokola, padli během květnového povstání 1945.
Jindřich Janečka - ředitel trestnice v Kartouzích. Umučen 24. března 1943 v Kasselu před popravou za plánování ozbrojeného odporu.
Bohumil Haman – popraven za poslech zahraničního rozhlasu a upravování rozhlasových přijímačů pro tento poslech
Karel Novák, Milan Topol - zemřeli v květnu 1945 v Praze na následky věznění za poslech zahraničního rozhlasu
JUDr. Antonín Hřebík - místostarosta ČOS, zatčen 8.října 1941, přežil věznění v Terezíně a v Osvětimi. Po válce byl zvolen starostou celé Československé obce sokolské a poslancem Národního shromáždění. Po komunistickém převratu emigroval do USA a stal se starostou zahraničního sokolstva.
Hynek Svoboda – vězněn za zdokumentování stavu Antonína Hřebíka po jeho návratu z Osvětimi.
Mimo těchto Sokolů byla perzekuována a zavražděna také řada dalších občanů Zbraslavi.
Čest jejich památce.
O životních osudech muže z plakátu, bratra Františka Pecháčka, autora sletové skladby "Přísaha republice" na Všesokolském sletu v roce 1938, který byl popraven za svou odbojovou činnost 3.února 1944 v Mauthausenu, si můžete více přečíst na uedených odkazech: